Šiaulių universiteto prijungimui prie Vilniaus universiteto – daugiau laiko, tačiau kryptis nekeičiama

Renata Bilbokaite 2 1200

Renata Bilbokaite 2 1200
Visą pavasarį Šiaulių universiteto komanda, susitikdama su Šiaurės Lietuvos mokiniais, kalbėjo apie tai, kad šių metų priėmimas į Šiaulių Alma mater bus ypatingas, nes Vyriausybės sprendimu Šiaulių universitetas jau 2019 m. bus sujungtas su Vilniaus universitetu, ir kad šiais metais stojant į universitetus, Šiaulių universiteto studijų programų jau reikės ieškoti Vilniaus universiteto studijų programų sąraše. Rugsėjo 1-ąją studijos jau turėjo būti pradedamos Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje, t. y. naujajame Vilniaus universiteto padalinyje mūsų mieste, kokiu turėjo tapti Šiaulių universitetas, tačiau LR Seimas pastaruoju metu nutarė duoti daugiau laiko Vilniaus ir Šiaulių universitetų susijungimui. Seime apsvarstytas sprendimas prijungimo datą nukelti į 2020 m. liepos 1 d. Ką apie susidariusią situaciją reikia žinoti stojantiesiems – pokalbis su laikinąja Šiaulių universiteto studijų prorektore doc. dr. Renata Bilbokaite.

– LR Seimas Šiaulių universiteto prijungimą prie Vilniaus universiteto nukėlė vieneriems metams į priekį – kaip tai keičią šių metų priėmimą?

– Šioje situacijoje aktualu prisiminti vieną svarbų faktą – Vyriausybės siekis yra optimizuoti universitetų tinklą Lietuvoje, kad studijų kokybė taptų gerokai aukštesnė, o tokia ji taps tik tuomet, kai bus skiriamas reikiamas finansavimas aukštosioms mokykloms ir prioritetu šalyje taps mokslo stiprinimas ir plėtojimas pasirinktose srityse, nes visko ištobulinti per trumpą laiką tiesiog nepavyktų. Šiaulių universiteto ir Vilniaus universiteto vadovybės ir jų komandos dirbo dvejus metus, kad būtų pergalvotas ir pagrįstas Šiaulių universiteto prijungimas prie Vilniaus universiteto, mūsų universitetui tampant kur kas aukštesnės kokybės pažangos lyderiu regione. Tam pritarė aukštųjų mokyklų valdymo institucijos, abiejų universitetų bendruomenės. Padaryta tikrai labai daug, tačiau turint tokius ambicingus tikslus, reikia daugiau laiko ir garantuotų investicijų, kurios leistų užtikrinti tikslų įgyvendinimą. Be to, integracijai būtini techniniai sprendimai (pvz., sujungti, perkelti ar suvienodinti finansų, technines aptarnaujamąsias ir studijų sistemas, sugretinti krūvių skaičiavimo metodikas ir daug kitų dalykų), kuriems reikia ir laiko, ir papildomo finansavimo. Taigi LR Seimo sprendimu tam turime daugiau laiko tuos dalykus padaryti, nes universitetų sujungimas numatomas 2020 m. liepos 1 d.

Tačiau busimiems studentams nepasikeitė niekas, išskyrus vieną techninį dalyką – kadangi abu universitetai vis dar turi atskiras studijų sistemas, stojimas į Šiaulių universiteto programas šiemet vyks vis dar tiesiogiai per Šiaulių universitetą. Mes dvejus metus komunikavome, kad tapsime Vilniaus universiteto Šiaulių akademija ir kad mūsų studijų programų LAMA BPO sistemoje jau 2019 m. pavasarį reikės ieškoti prie Vilniaus universiteto. Dabar, atidėjus susijungimo datą dar vieneriems metams, atsirado techninis pasikeitimas, kad mūsų studijų programų reikės ieškoti atskirame Šiaulių universiteto sąraše – taip, kaip buvo visada iki pat šiandienos. Taigi visus būsimuosius studentus kviečiu užeiti į mūsų tinklalapį www.su.lt ir susipažinti su mūsų siūlomomis studijų programomis. Be abejo, ten rasite personalo, galinčio jus pakonsultuoti, kontaktus.

– Paprastai tariant, pagrindiniai pokyčiai yra du – vienas, kad Šiaulių universiteto susijungimui su Vilniaus universitetu duota daugiau laiko ir tai įvyks 2020 metų liepos 1 d., ir kitas, kad šių metų stojantieji mūsų studijų programų turėtų ieškoti ne Vilniaus universiteto, o Šiaulių universiteto studijų programų sąraše.

– Visiškai teisingai. Mums yra skirti dar vieneri metai tam, kad pasiruoštume tvariai integracijai į Vilniaus universitetą ir šiame regione numatytume tapti rimtu regiono pažangos lyderiu. 2020 m. liepos 1 d. turėtume tapti Vilniaus universiteto Šiaulių akademija.

– Kiek ir kokių bakalauro ir magistro studijų programų šiais metais siūlo Šiaulių universitetas?

– Siūlome 12 mūsų universiteto bakalauro pakopos studijų programų ir 15 programų magistrantūros studijų pakopoje. Išskirčiau du šių programų aspektus. Pirma, orientuojamės į aukšto lygio kokybę. Visos siūlomos programos yra akredituotos maksimaliam laikotarpiui. Tai reiškia, kad užsienio ekspertai, atvykę ir įvertinę programas ir studijų bazę, viską įvertino aukštais balais. Taigi mes siūlome labai aukštos kokybės studijų programas. Kitas aspektas – studijų programų paklausa. Siūlome tik tas studijų programas, kurios turi paklausą, nes šiame regione stengiamės atliepti regiono poreikius, darbdavių, su kuriais nuolat bendradarbiaujame, lūkesčius. Net neabejojame, kad mūsų absolventai, baigę studijas turės geras darbo vietas.

– Jeigu nutarčiau, kad Šiauliai man patrauklus studijų miestas, kuo galėčiau tapti, pasirinkęs vieną ar kitą bakalauro studijų programą?

– Visa Lietuva žino, kad mes esame garsūs pedagogų, specialiųjų pedagogų rengimu, taip pat inžinerinėmis studijomis. Šiaulių aukštoji universitetinė mokykla visada buvo pedagogų ir inžinierių rengimo kalvė. Mokytojus rengiame jau 70 metų ir tai darysime toliau, nes valstybė mums patikėjo šią misiją. Jeigu nenorite būti pedagogu, tai siūlome jums labai gerų studijų programų, kurias baigę galėtumėte įsilieti į regiono poreikius atitinkančią darbo rinką. Galėsite tapti ir ekonomistais, ir inžinieriais, ir programuotojais, informatikais, ir kalbininkais, ir socialiniais darbuotojais, ir kitų sričių specialistais. Kiečiu užsukti į mūsų tinklalapį ir pasidomėti giliau.

– Paminėjote, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija mus mato kaip vieną iš trijų mokytojų ruošimo centrų Lietuvoje. Kokius mokytojus ruošiame Šiaulių universitete?

– Atliepdami rinkos poreikius ir mūsų išskirtinumą bei pažangą tose srityse, mes ir toliau rengsime ikimokyklinio, pradinio ugdymo pedagogus, muzikos mokytojus, specialiuosius pedagogus su logopedijos specializacija ir kūno kultūros mokytojus.

– Ne vien mokytojų rengimu garsėja Šiaulių universitetas. Kita universitetinių studijų kryptis – specialistų regionui rengimas. Kokius specialistus regionui rengia mūsų universitetas ir į kokias studijų programas kviečia stoti abiturientus?

– Jeigu mokytoju nenorima tapti, tai galima rinktis kitas studijų programas pagal savo pasirinktą sritį, kuri labiausiai patinka. Jeigu tai būtų filologinės studijos, tai kviečiame rinktis anglų filologiją, jeigu norėtumėte dirbti finansų srityje, tai galite rinktis ekonomiką, jeigu norėtumėte dirbti versle, tai galima rinktis verslo administravimą, jeigu norite dirbti viešajame sektoriuje, tai reiktų rinktis viešąjį administravimą. Jeigu jums patinka dirbti su žmonėmis, teikti jiems pagalbą, tai kviečiame rinktis jungtinę studijų programą socialinis darbas ir reabilitacija. Ją baigę gausite dvigubą diplomą, nes studijos vyks kartu su Latvijos Rezeknės aukštąja mokykla. Esame išskirtiniai ir inžinierių rengimo srityje, todėl kviečiame studijuoti mechanikos inžineriją ir robotiką. Turime atnaujintas naujausias laboratorijas ir šioje srityje Lietuvoje esame išskirtiniai. Taip pat galima rinktis ir labai patrauklią informatikos programų sistemų studijų programą.

– Ką siūlome tiems, kurie jau yra baigę bakalauro studijų programas ir nori studijuoti magistrantūroje? Kokį siūlote magistro studijų programų paketą?

– Siūlydami magistro studijų programas atkreipiame dėmesį į tai, kad jas galėtų rinktis ne tik mūsų universitetą baigę absolventai, bet ir kitų universitetų bakalaurai.

Turime 15 programų. Tiems, kurie norėtų studijuoti humanitarinius mokslus, siūlome istorijos, politikos ir lietuvių kalbotyros studijų programas. Tiems, kas nori rinktis inžinerines studijų programas, siūlome išmaniosios inžinerijos studijų programą. Jeigu manote, kad galite tęsti tiksliųjų mokslų studijas, tai kviečiame rinktis aukštai įvertintą matematikos magistro studijų programą, kurioje dirba labai kompetentingi ir Lietuvoje svarbiausi šios srities mokslininkai. Turime ir dailės magistrantūros studijų programą. Iš socialinių mokslų siūlome ekonomiką ir socialinį darbą.

Taip pat siūlome visas ugdymo mokslų magistrantūros studijų programas, kurias turime ir bakalauro pakopoje. Tai padaryta tam, kad studentai būtų visapusiškai pasirengę dirbti mokytojais, kurie taptų lyderiais mokyklose. Siūlome edukologijos, kūno kultūros ir sporto edukologijos, muzikos pedagogikos ir specialiosios pedagogikos magistrantūros studijų programas.

Viešojo administravimo ir verslo vadybos srityje siūlome vadybą, viešąjį valdymą ir jungtinę studijų programą regionų plėtra ir valdymas su užsienio aukštąją mokykla.

Tiems, kas myli gamtą siūlome magistrantūros studijų programą gamtinių sistemų valdymas. Ši studijų programą turi puikią bazę – Botanikos sodą, kuris yra vienas iš nedaugelio Lietuvoje ir vienintelis Šiaurės Lietuvoje.

– Kodėl verta rinktis studijas Šiaulių universitete?

– Šiauliai – kompaktiškas miestas, įdomus, jame vyksta daug meno, kultūrinių, sporto renginių. Čia vyksta daug mokslinių renginių, nes čia yra mokslo ir kultūros židinys. Tikrai studentai ras galimybę save realizuoti studijų metu ir neakademinėje veikloje.

Kita vertus, Šiauliuose, lyginant su kitais didmiesčiais, studijuoti daug pigiau, nes kainos čia mažesnės, niekur nereikia važiuoti, kadangi universitetas ir bendrabutis yra miesto centre.

Jeigu renkatės mūsų universitetą, nepamirškite, kad mes turime įvairių skatinamųjų stipendijų fondą, mūsų studentus remia ir Šiaulių miesto savivaldybė. Be abejo, talkiname tiems, kurie nori gauti studijų paskolas, nes mokslas ir studijos Lietuvoje brangsta.

– Kokia ateitis laukia besirengiančių čia studijuoti ir pačios aukštosios mokyklos Šiauliuose?

– Ateitis laukia puiki. Kai mes prisiimame atsakomybę už save patys ir sąmoningai pasirenkame žingsnius studijuoti, o ne vien tik studentauti, tai tos žinios savaime kuria pridėtinę vertę tiek mumyse, tiek mus supančioje aplinkoje.

Abiturientus ir jau bakalauro studijas baigusius absolventus kviečiu pas mus studijuoti. Mes sudarome ypač geras sąlygas, nes esame mažas universitetas. Čia kiekvienam dėstytojui yra svarbus kiekvienas studentas, mes dirbame kompaktiškomis studentų grupėmis. Tai yra didelis skirtumas, kai kitose aukštosiose mokyklose dirbama su šimtu ar dviem šimtais studentų vienu metu. Kiekvienas mūsų dėstytojas gali atsižvelgti į kiekvieno studento individualius poreikius. Pavyzdžiui, jeigu auginate vaikus, jeigu dirbate, jūs galite turėti laisvo lankomumo grafiką, kur kiekvienas dėstytojas jums užduotis pritaikys prie jūsų galimybių. Jeigu yra poreikis, paskaitos gali būti vykdomos ir savaitgaliais. Žodžiu, rinkitės Šiaulių universitetą! Kartu su jumis augsime ir stiprėsime.

Zenonas Ripinskis
Tomo Andrijausko nuotr.
Grįžti