Šiauliuose skleidžiasi VII tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas“

ggg

ggg
Liepos 1-6 dienomis jau septintąjį kartą savo spalvomis ir renginių įvairove Šiaulių miesto gyventojus ir svečius džiugins tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas“. Šešių dienų tarptautinį konkursą-festivalį „Saulės žiedas“ kas dveji metai organizuoja visuomeninė organizacija „Baltų centras“, Šiaulių miesto savivaldybė ir Šiaulių universitetas. Festivalio direktorius – „Saulės“ ansamblio kultūros projektų vadybininkas Zenonas Ripinskis, meno vadovas – „Saulės“ ansamblio meno vadovas Darius Daknys.

Tai vienas didžiausių folkloro festivalių Baltijos šalyse, kuris per dvylika gyvavimo metų jau spėjo pelnyti pripažinimą ir gerą vardą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Šiandien „Saulės žiedas“ yra laikomas vienu iš geriausiai Šiaulius pristatančių renginių, o tarptautinėse liaudies meno organizacijose jis apibūdinamas kaip puikia organizacija pasižymintis folkloro renginys, statantis tiltus tarp skirtingų pasaulio kultūrų. Tad nenuostabu, kad „Saulės žiedas“ yra įtrauktas į oficialų Tarptautinės liaudies meno organizacijos IOV (prie UNESCO) ir tarptautinės šokių festivalių federacijos FIDAF renginių sąrašą.

Be gausaus būrio Lietuvos folkloro ansamblių renginyje dalyvaus per 300 folkloro atlikėjų, dainininkų, šokėjų, muzikantų net iš keturių pasaulio žemynų. Savo tradicinės kultūros paveldu ir dalinsis svečiai iš Brazilijos, JAV, Lenkijos, Suomijos, Latvijos, Portugalijos, Ukrainos, Turkijos, Rusijos, Indijos, Slovakijos ir Lietuvos. Iš viso dalyvaus per 700 dalyvių iš 37 folkloro ansamblių. Pirmą kartą „Saulės žiedą“ atrado trys naujos šalys – JAV, Brazilija ir Portugalija.

Festivalio tradicija – žiūrovams pristatyti vis kitus skirtingų šalių regionų ansamblius, todėl visi užsienio atlikėjai festivalyje dalyvaus pirmą kartą. Žiūrovai galės susipažinti su dar nematytais ir negirdėtais kitų tautų liaudies instrumentais, tautiniais kostiumais, šokiais, dainomis bei muzika.

„Saulės žiedas“ išsiskiria iš kitų tarptautinių festivalių tuo, jog čia festivalio dalyviai dalyvauja ir konkursinėje programoje, kurioje varžomasi šešiose kategorijose: tradicinio ir stilizuoto šokio, tradicinio dainavimo ir tradicinio muzikavimo ansamblių bei solistų. Tarptautinei vertinimo komisijai, sudarytai iš Ispanijos, Latvijos, Kolumbijos ir Lietuvos specialistų, vadovaus muzikologė Zita Kelmickaitė“, – sako festivalio organizacinio komiteto vadovas Zenonas Ripinskis.

„Saulės žiedo“ renginių maratonas prasidės liepos 1-ąją tradicine, iškilminga eisena Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaru ir festivalio dalyvių prisistatymo koncertu didžiojoje festivalio scenoje pėsčiųjų bulvare. Liepos 1-6 dienomis kasdien šurmuliuos festivalio koncertai, vakaronės, įvairių šalių folkloro pristatymai, tautodailininkų ir amatininkų mugė, didžiųjų šachmatų komandiniai turnyrai, ekskursijos pėsčiomis po Šiaulius, judrūs žaidimai ir kitos pramogos. Lankytojams taip pat bus atviros unikalios Šiaulių miesto ir Šiaurės Lietuvos krašto muziejų ir parodų salių ekspozicijos.

Išskirtinis festivalio renginys – jau tradicija tapusi „Saulės žiedo“ kultūros ir meno naktis, vyksianti liepos 5-ąją pėsčiųjų bulvare. Čia miesto gyventojus ir jo svečius masins įvairiaspalvė renginių fiesta – iki 1 valandos nakties skambės įvairių tautų muzika, dainos, vyks šokėjų pasirodymai, kūrybiniai užsiėmimai, bus rodomi filmai. Iš viso festivalio metu yra numatoma virš 30 renginių, vyksiančių skirtingose Šiaulių miesto vietose: pėsčiųjų bulvare, „Saulės mieste“, Šiaulių Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje, Šiaulių kultūros centre bei kitose erdvėse. Liepos 6-ąją, paskutinę festivalio dieną, užsienio ansamblių koncertai trumpam persikels ir už miesto ribų – į Kuršėnus, Meškuičius, Gruzdžius ir Šeduvą.

„Saulės žiede“ bus išskirtinai pažymėti Tautinio kostiumo metai ir Mindaugo karūnavimo diena, todėl Prisikėlimo aikštėje Šiauliuose po iškilmingos trispalvės pakėlimo ceremonijos vyks šiai progai skirtas teatralizuotas koncertas „Savo šalies vaikai“. Jo metu Justino Marcinkevičiaus poemos „Mindaugas“ ištraukas skaitys Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktoriai (rež. Paulius Ignatavičius), o kiek vėliau bus surengtas tautinio kostiumo pristatymas „Nuo tradicijos iki moderno“ bei archeologinių, tautinių kostiumų ir modernaus etno rūbo kolekcijų demonstravimas.

„Saulės žiedas“ baigsis didžiuliu visų dalyvaujančių šalių atlikėjų koncertu, kurio pabaigoje paaiškės, kas laimės šių metų tarptautinio konkurso-festivalio „Grand Prix“ apdovanojimą. Beje, baigiamojo festivalio koncerto skambiu akordu taps visuotinis gražiausių lietuviškų dainų atlikimas kartu su Lietuvos folkloro ansambliais ir etnomuzikologe Zita Kelmickaite bei Tautiškos giesmės giedojimas.

Festivalio organizatoriai informuoja, kad dėl nepalankių oro sąlygų galimi programos pakeitimai. Dėl smarkaus lietaus ar vėjo dalyvių paradas gali būti atšauktas, o vakariniai koncertai tokiu atveju gali būti perkelti į Šiaulių m. kultūros centro didžiąją koncertų salę.

Visą su festivaliu susijusią informaciją rasite festivalio svetainėje: www.saulesziedas.su.lt

Adas Viliušis
VII tarptautinio folkloro konkurso-festivalio
„Saulės žiedas“ Komunikacijos grupės vadovas
Grįžti