Erasmus patirtis Turkijoje – galimybė pakeisti pasaulėžiūrą

 

Erasmus 3

Erasmus 3

Ar įsivaizduojate dešimties mėnesių viešnagę vienui vienam kitoje šalyje, svetimoje kultūroje ir gyvenimą po vienu stogu su visiškai nepažįstamą religiją pripažįstančiu žmogumi? Nors ne vienas pasakytų, kad tam reikia žvėriškos drąsos, tačiau visa tai patyręs Tomas Stancelis sako, kad didžiausia klaida yra baimė. Ši patirtis vaikiną išmokė prisitaikyti prie naujos aplinkos ir net pakeitė jo charakterį.


T. Stancelis visą tą laiką gyveno Eskišechiro mieste: aštuonis mėnesius studijavo Anadolu universitete vėliau dviejų mėnesių praktiką atliko Odunpazari savivaldybėje. Jos metu dabar jau trečio kurso Statybos inžinerijos studentas vykdavo į nurodytus objektus atlikti statybos inspekcijos darbų, po kurių sekdavo protokolavimas, dokumentų siuntimas.


Tiek praktikos, tiek studijų laikotarpiu T. Stancelį gyventi savo bute priėmė studentas turkas. „Prieš atvykstant, Anadolu universitetas paprašo užpildyti apgyvendinimo dokumentus ir priskiria turką studentą, su kuriuo teks gyventi visą laikotarpį", – sakė T. Stancelis.


Vaikinas gyvenimo sąlygomis nesiskundė, o turkai jam pasirodė labai svetingi, malonūs žmonės. Pats miestas jam taip pat paliko didelį įspūdį.


„Studentams Eskišechiras – pats geriausias miestas. Ten yra labai daug kavinių, restoranų, kur kainos nesikandžioja ir netuština piniginės. Mieste itin daug sporto aikštelių, kur galima žaisti futbolą, dažasvydį ar krepšinį", – miesto privalumus vardijo T. Stancelis.


Nenuostabu, kad ir kalbėdamas apie studijas Anadolu universitete, vaikinas negailėjo gerų žodžių. Jame didelė dalis dėstytojų pasižymi puikiomis anglų kalbos žiniomis, tad galima rinktis studijas anglų kalba. Universitetas turi savo sporto sales, viena jų – geriausia mieste, taip pat žaidimų aikšteles, restoranus, labai didelę biblioteką, baseiną, netgi oro uostą. Inovatyvaus universiteto laboratorijos aprūpintos naujausiomis technologijomis, branduolinio pobūdžio tyrimų prietaisais.


Dėstytojai studentams ne tik reiklūs, bet ir dėmesingi, o kiekvienam jų talkina mažiausiai vienas asistentas. Pasak pašnekovo, užsienio studentams čia skiriamas dar didesnis dėmesys.


„Erasmus studentai neturi jokių nuolaidų, privalo lankyti paskaitas ir mokytis kaip vietiniai studentai. Inžinerijos dalykai turi du vidurio semestro ir vieną galutinį egzaminą, taip pat ir laboratorinius darbus, koliokviumus, pristatymus, namų darbus ir visa kita. Semestrai yra tikrai įtempti ir reikia suspėti viską pasidaryti", – pasakojo T. Stancelis.


Tiek T. Stancelis, tiek patys turkų studentai, siekdami pažinti skirtingas kultūras, susirasti bendraminčių, draugų ir patobulinti anglų kalbos žinias, noriai bendravo tarpusavyje. Vaikinas įsitikinęs, kad svarbiausia, siekiant įveikti kalbos barjerą – noras bendrauti.


„Aš įsitikinau, kad kalbos barjeras – tik psichologinis dalykas. Nebent anglų kalbos žinios yra labai prastos ir žmogus nesistengia pasakyti to, ką nori. Jei žmogus turi ką pasakyti, bet nežino kaip, naudoja Google Translate app'są. Ir mes taip bendravome", – dalijosi patirtimi pašnekovas.


Studento teigimu, Turkija nuo Lietuvos skiriasi viskuo: tiek žmonių bendravimu tarpusavyje, tiek tradicijomis, šventėmis, religija, kasdieniais įpročiais. T. Stanceliui buvo labai įdomu stebėti turkiškų vestuvių bei religinių švenčių tradicijas. Vaikinas atkreipė dėmesį ir į turkų išvaizdą: didelė dalis turkų turi barzdas, yra tvirtesnio sudėjimo, o moterys juodų plaukų ir, kas T. Stanceliui kėlė nuostabą, tik maža dalis moterų dėvi galvos apdangalus.


Tai, jog studentas tiek studijoms, tiek praktikai pasirinko Turkiją įrodo, kad jam ši šalis be galo patiko. Tačiau nors turkų kultūra jam labai artima širdžiai ir įdomi, vaikinas atvirauja, kad su kultūriniais ir religiniais skirtumais iki galo taip ir nepavyko susigyventi, teko prisitaikyti. Norintiems vykti į šią šalį T. Stancelis pataria stengtis priimti kultūrą ir ją pažinti, vengti išankstinių nusistatymų ir nieko nebijoti.


„Turi būti pasiruošęs visur dalyvauti, viskuo domėtis ir pakeisti savo charakterį nuo pat šaknų. Tai tikrai nereali galimybė pakeisti savo pasaulėžiūrą, todėl ji neturėtų būti paleista vėjais", – įsitikinęs studentas.


T. Stanceliui, kaip ir daugumai Erasmus mainų programos dalyvių, teko pakeliauti ir išties nemažai pamatyti. Vaikinas aplankė Fetijos, Oludenizo, Bursos, Kašo, Inonu, Denizli miestus, o didžiausią įspūdį paliko Stambulas ir Pamukalė.


„Negaliu lyginti Stambulo ir Pamukalės, bet Stambulas yra nepaprastai gražus miestas, man neužteko dviejų savaičių laiko pažinti jo viso. Turkijoje apskritai yra be galo daug turistinių vietų. Pamukalė yra vienintelė vieta pasaulyje, kurioje yra taip vadinamas baltasis kalnas. Jis sudarytas iš magnio ir kalcio, todėl paviršius yra minkštas ir malonus vaikščioti. Šiame kalne yra natūralių baseinų, į kuriuos įteka karštas šaltinio vanduo, o ant paties kalno – Bizantijos imperijos laikų griuvėsiai, Kleopatros baseinas. Jis atrodo fantastiškai. Yra tiek daug vietų... – maloniais prisiminimais dalinasi pašnekovas ir tuojau pat ragina nedvejojant aplankyti šią šalį ir patiems viską savomis akimis pamatyti. – Tiek visokių kultūrų, neparagautų valgių, tiek daug draugų. Kiekvieną kartą, kiekvieną dieną čia aš pamatau vis kažką naujo."


Ši patirtis, pasak T. Stancelio, atsveria visas kitas patirtis ir yra neįkainojama. Vaikinas džiaugiasi susiradęs labai daug kitataučių draugų ir bendraminčių, su kuriais iki šiol palaiko ryšius, patobulinęs savo anglų kalbos žinias.

Kalbėdamas apie ateities planus studentas įsitikinęs, kad tikrai keliaus po pasaulį ir kartas nuo karto aplankys savo artimiausius draugus. Jis džiaugiasi sprendimu pretenduoti į Erasmus studijas ir praktiką bei ragina visus studentus nepraleisti progos išbandyti laimę.

Dovilė Cicėnaitė-Kaveckienė, vyresn. specialistė komunikacijai
Tomo Stancelio asmeninio archyvo nuotraukos

 

 

Erasmus 1
Erasmus 1
 
Erasmus 2
Erasmus 2
 
Erasmus 4
Erasmus 4